A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

A vitamini, metabolizma direncimizi yüksek tutan, bağışıklık sistemimize destek sağlayan güçlü antioksidanlardan biri. Gerek bitkisel gerekse hayvansal gıdalardan alınabilen vitamin, renkli sebze ve meyvelerin yanı sıra karaciğer ve süt gibi hayvansal gıdalarda da bolca bulunuyor. Eksikliğinde pek çok sağlık sorununa neden olabilen A vitamini, özellikle gece körlüğü ve görme yetisindeki kayıplara neden olabilmektedir. Sağlıklı saç ve sağlıklı bir cilt için de A vitamini büyük önem taşır.

0 375

A vitamini eksikliğinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu gibi metabolizmada fazla bulunuyor olması da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Yüksek oranda A vitamini saçların dökülmesinde, tırnakların kırılganlaşmasında ve karaciğerde yağlanma gibi rahatsızlıkların önünü açar. Bu nedenle doğru ve dengeli beslenme içinde yeteri kadar tüketilmesinde fayda vardır. 

A Vitamini Ne İşe Yarar?

  • Görme, üreme, kemiklerin büyümesi ve hücreler arasındaki iletişimin sağlanmasında önemli ve etkili bir vitamin türüdür. 
  • Hastalıklara karşı kendimizi korumamızda, ihtiyaç duyduğumuz güçlü bir bağışıklık sistemimizin önemli destekçilerinden biridir.  
  • Başta kalbimiz olmak üzere akciğerlerin, böbreklerin kısaca tüm organlarımızın düzgün çalışmasına yardımcı olan bir vitamindir. 
  • Göz sağlığımız için son derece önemli bir vitamin olan A vitamini, eksikliğinde görme bozukluklarına, gece körlüğüne neden olduğu saptanmıştır. 
A Vitamini Nedir

A Vitamininin Faydaları Neler?

Yeteri kadar alınan A vitamini faydaları saymakla tükenmeyecek kadar fazladır. 

  • Kanser riskini azaltan A vitamini, bağışıklığı destekleyerek hastalıklara karşı savunma sistemimizin güçlenmesine yardımcıdır. 

Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara neden olan virüs ve bakterilere karşı çok daha dirençli bir metabolizma sağlar. 

  • Saç ve Cilt Sağlığı İçin Önemli

Dokularımızın büyümesini ve gelişmesini sağlayan A vitamini, sağlıklı cilt ve sağlıklı saç hücrelerinin oluşumunu destekleyen vitamindir. Sağlıklı saçlara, pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bir vitamin türüdür. 

  • Görmeyi Kolaylaştırıyor

Karanlıkta görmeyi kolaylaştırdığı kanıtlanan A vitamini, bakarkörlük ve gece körlüğü olarak bilinen görme bozukluklarının oluşmasını önler. 

  • Diş ve Diş Eti Sağlığına İyi Gelir

Sağlıklı diş ve diş etleri için alınması gereken A vitamini, eksikliğinde diş sağlığında çeşitli deformasyonların görülmesine neden olabilir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.