Gözaltı Torbaları Nasıl Geçer?

Yaşımızın ilerlemesiyle birlikte vücudumuzda çeşitli değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden biri de gözlerimizin altında hafif şişlik şeklinde gözlemleyeceğimiz gözaltı torbalarıdır. Gözaltı torbaları nasıl geçer, konusunu sizler için araştırarak gözaltı torbalarından kurtulmanızı sağlayacak önerileri sizlerle paylaşıyoruz.

0 351

Yaşlanmaya birlikte göz kapaklarımızı destekleyen kaslarla birlikte göz çevremizdeki doku ve kasların zayıflaması sonucu gözaltı torbaları oluşuyor. Yaşlılık dönemindeki gözaltı torbaları daha kalıcı bir görüntü oluştururken, genç yaşlarda da gözaltı torbalarının kısa süreli oluşumu gözlemlenebilir. Daha genç yaşlarda görülen en belirgin nedenler arasında yorgunluk, uykusuzluk, uzun süre bilgisayar başında kalmak ve stresin ya da bazen genetiğin etkisinden söz edebiliriz. 

Genç yaşlarda çoğunlukla uykusuzluk, stres ya da uzun süre bilgisayar başında çalışma sonucunda oluşan geçici gözaltı torbalarına en hızlı çözüm soğuk kompres yapmaktır. Geçici şişlik buz vs. gibi soğuk bir kompres ile azaltılmaya çalışılarak gözaltı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Kalıcı gözaltı torbaları için çeşitli tıbbi müdahaleler ya da kozmetik ürünler, dermatoloji uzmanı hekimlerden destek alınarak kullanılabilir. 

Gözaltı Torbaları

Gözaltı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözaltı torbalarının oluşma nedenlerine uygun olarak uygulanacak yöntemler torbalarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. 

Soğuk Kompres Yaparak Gözaltı Torbalarınızdan Kurtulun

Gözaltında oluşan kısa süreli şişliklerin azaltılmasında en iyi yöntem soğuk komprestir. Pamuk ya da nemli bez yardımıyla soğuk kompres uygulamak şişkinlikleri azaltmanızı sağlayabilir. Bu işlemi buzlu su yardımıyla yapmak ve en az 10-15 dakika boyunca tekrarlayarak etkili sonuç elde edebilirsiniz. 

Düzenli Uyku Gözaltı Torbalarının Oluşmasını Engeller

Gözaltı torbalarının oluşmasında uykusuzluk önemli bir nedendir. Uyku düzeninize dikkat ederek bu torbaların oluşmasını engellemek mümkün. Düzenli uyku kadar yeterli uyku da önemli, yetişkinler için bu süre 6-8 saat aralığında olmalıdır. 

Uyurken İkinci Yastık Kullanın

Gözaltı torbalarının oluşmasında çeşitli nedenlerle zayıflayan doku aralarına sıvı birikmesidir. Sıvı birikimini azaltmak için uyku sırasında ikinci bir yastık kullanarak başınızı daha dik tutabilir, böylece sıvı birikimini en aza indirebilirsiniz. 

Alerjenlere Dikkat Edin

Mevsimsel ya da çeşitli maddelere maruz kalınması sonucunda oluşan alerjenler de gözaltı torbalarına sebep olabiliyor. Bu nedene alerjenlere karşı dikkatli olarak, hekiminizin tavsiye ettiği alerjen ilaçlarını kullanarak alerjenlerden kendinizi korumanız gözaltı torbalarından kurtulmanızı sağlayacaktır. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.